Hemoroid ameliyatına hazırlık nasıl olur?

Woman-Chronic-Constipation

Kolerektal cerrahide, bağırsak temizliği dediğimiz (bowel prep) bir hazırlık aşaması var. Bu aslında litaratürde tartışılan bir konu… ne kadar gerekli olduğu, yapılıp yapılmaması.

Ama daha kapsamlı barsak ameliyatlarından önce (örneğin barsak kanseri ameliyatları) biz tüm barsağı boşaltıyoruz, bazı laksatiflerlerle. Burada amaç, hem daha temiz bir barsak dokusunda çalışmak ve bulaşı azaltmak, hem de bazen hastanın ameliyat sonrası bir süre dışkılama yapmamasını sağlamak ya da geciktirmektir.

Sadece anal ameliyatlar (basit anal ameliyatlarda), tüm barsağı genelde boşaltmıyoruz. Genel olarak, hastanın evde yaptığı bir lavman ile, topikal bir uygulama ile barsağın en azından son kısmının boşalmış olmasını tercih ediyoruz. Bunun dışında ameliyat öncesi hastanın aç gelmesi, ek bir hastalığı yoksa, ameliyat öncesi basit kan tetkiklerinin yapılması dışında, çok da ayrıntılı özel bir hazırlığı yok. Yapılanlar bile tartışmalı ve ekiplere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>