Hemoroid amaliyatı nasıl uygulanmalıdır?

unhappy-man_102413010228

Öncelikle hatırlatalım ki, ameliyat dışı yöntemlerle çoğu hemoroid hastası tedavi edilebilmektedir. Hastaların çoğunun ameliyatsız olarak, hastaya diyet ve dışkılama alışkanlıklarının kazandırılması, birtakım bitkisel ve venotropik ilaçlar, infrared lazer, bantlama gibi uygulanan bütünsel bir yaklaşımla ayaktan yöntemler kullanılarak sağlanabilmektedir.

Hemoroiddeki klasik konvansiyonel ameliyat, dikişli ya da dikişsiz klasik cerrahi aletlerle kitlelerin çıkartılmasıdır. Ameliyat sonrası ağrı problemlerini çözmek için, bizlerin de en çok tercih ettiği ve kullanımı hala en geçerli olan teknolojik gelişmelerden biri, ses ötesi dalga bıçağı (ultrasonik dissektör) yöntemidir. Kendi ekibimiz tarafından daha gelişmiş hali ile tissue selective/doku seçici stapler yani karşılaştırmalı analizin yapıldığı stapler ile sarkan hemoroidlerin yukarı çekilmesi yöntemi de uygulanmaktadır. Tedavide başarı hakkında bilinmesi gereken esas konu, kullanılacak alet veya adı değil, uygun teknolojinin doğru seçilerek hasta kişide profesyonelce kullanılması ve hastayla doğru iletişim kurulmasıdır. Bu nedenle düşünceleri alete ve teknolojiye yönlendirmek yerine, hekime ve tedavinin bütünselliğine yönlendirmek daha iyidir.

Her operasyon gibi hemoroid ameliyatı da güvenli, etkili ve çözümleyici olmalıdır. Ancak diğer pek çok ameliyata göre, hemoroid ameliyatı daha fazla sorun yaratabilmektedir. Çünkü operasyonun uygulandığı anal kanallar oldukça duyarlıdır. Anal kanal, 1 cc havayı hissedecek kadar duyarlı, çok kanlanan ve kasılıp gevşeyen hareketli bir yapıdadır. Daha abartılı bir ödem ve ağrı ile sonuçlanabilen işlemler, bu alanda yapılacak kesme, konterize etme, yakma ve dikiş gibi işlemlerle daha kötü sonuçlanabilmektedir. Gerektiğinde epidural anestezi (ya da henüz deneysel aşamada olan lipozomal anestetiklerin) kullanılması, deneyim, uygun dışkılama alışkanlıklarının kazandırılması, hastayla doğru iletişim sağlanıp ameliyat öncesi ve sonrası uygun diyetin uygulanması, gerekli tüm modern teknolojilerin mevcut ve cerrah tarafından kullanılabilir olması, birtakım yan etkilerin önlenmesi ve başarılı bir sonuç için tanının eksiksi olmasını ve amacını aşan girişimlerden kaçınılarak, bu unsurların iyileşme lehine önemsenmesi gibi tüm unsurların cerrahi vizyon ve portföy kapsamında olması gerekmektedir. Eğer ‘şu aletle hemoroid ameliyatı müthiş olur’ demek mümkün olsaydı, bunları sizin araştırmanız ve bizim izah etmeye çalışmamız gerekmez, dolayısıyla bunu herkes bilir ya da öğrenir ve uygulardı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>