Hemoroid tanısının konulması

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (10)

Hemoroid tanısının konulması.. Proktolojik hastalıklar gurubunda hemeroid tanısının doğru konulması çok önemlidir, çünkü hemoroid günümüzde her anal hastalık için kullanılan isimdir.

Hemoroid, bağsur ve mayasıl gibi terimler insanların çok sık başına geldiğinden insanlar tarafından biliniyor. Bu sebeple de bağırsağın son kısmında gelişen tüm hastalıklar hemoroid olarak adlandırılıyor.

Bu tuzağa hekimler de düşüyor. İşinde uzman olmayan ya da bu hastalıklarda küçük bir muayeneyi dahi yapmak istemeyen doktorlar hastaların “hemoroidim var” şikayetiyle kendilerine gelmesi durumunda “peki hemoroidin var” diyerek tedavi yöntemlerini anlatmaya başlıyor ve bu çok yanlış bir durumun ortaya çıkmasına sebep oluyor. Aklımızda tutmamız gereken ilk şey her anal hastalığın gerçekte hemoroid olmadığı gerçeğidir. Uzman proktoloji hekimleri için hemoroid teşhisi oldukça kolaydır.

Dişçi masasına benzeyen, özel bir muayene masası proktolojik masa olarak adlandırılmaktadır. Bu özel tasarlanmış masa oldukça konforlu olmasının yanı sıra hastanın tamamen rahat olmasını da sağlayan bir masadır. Hemoroid tanısı özel bir ışıkla ve gerektiğinde büyüteçle %100 doğru bir şekilde konulabilir. Bu özel masa bulunmuyorsa, gerekli muayeneler yapılmıyorsa ve hastanın sıkıntı duyduğu, rahat edemediği bir ortam olursa da hemoroid tanısı doğru bir şekilde konulamayabilir. 5-6 santimetrelik bir endoskopla anal kanala bakılması işlemine verilen ad olan anoskopi ile bu tanı net bir şekilde konulabilir.

Hemoroid tanısının konulmasında vurgulanması gereken bir diğer durum, kolonoskopik olarak hemoroid hastalığının tanısının konulmadığıdır. Kolonoskopi hastaların hepsine yapılmaz, yalnızca biz kısmında uygulanır. Başka hastalığın olup olmadığı anlamak için kolonoskopi yapılır. Hemoroidler kolonoskop ile tam olarak görülemez ve evrelendirilemez. Hemoroid tanısının konması işlemi özel bir masada uzman doktorlarla yapılmalıdır. Kolonoskopi ile bir ilgisi olmayan bu durumlarda yüzde yüz doğru tanı konulabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>