Gebelikte hemoroid tedavisi

1-Woman-Having-Abdominal-Pain

Gebelik ve doğum sürecinde oldukça ciddi bir sorun olan hemoroid/basur oluşumu çok sık rastlanana bir durumdur. Her beş gebeliğin birinde ortaya çıktığı ileri sürülmektedir. İlk olarak gebelik sürecinde hemoroid ile tanışan kadınlar gibi, doğum sonrasında da karşılaşılabilmektedir.

Hemoroidi ortaya çıkmasına, doğuma hazırlık için gevşeyen bağ dokularından, hemoroid damarlarına pelvisin dolarak baskı oluşturmasından, kilonun/ağırlığın artmasından ve şişme gelişmesi (konjesyon) gibi olumsuz etkilerden kaynaklandığı söylenebilmektedir.

Barsak fonksiyonları açısından ( düzenli barsak alışkanlığının posalı diye kullanımı ile sağlanması ve temizlenmeyi sıcak suyla gerçekleştirmek ), gebelik döneminde bebeğin gelişiminin izlenmesinin özellikle önerildiği gibi, kadın doğum uzmanlarının vitamin takviyelerini anneye yapmak gibi yaklaşımlarda bulunması oldukça önemlidir. Bebek ile ilgilenen kişinin anne olması durumunda bile, çok keyifli geçecek bir gebelik ve doğum sonrası süreci, oldukça riskli bir durum haline gelerek, adeta kabusa dönebilmektedir.

Birtakım belirtiler ortaya çıkaran sorunlarda, hemen bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Temkinli olmanın daha faydalı olacağı düşünülerek, hemoroid ataklarına karşı etkili, ağızdan alınan bazı venotropik ilaçların bebeğe veya plasentaya geçmediği, anne sütüne ise çok az veya hiç geçmediği, bazı hayvanların ve insan üzerindeki çalışmaların sonucunda yurt dışında kanıtlanmıştır. Eğer durum ciddiyse, lokal anestezi ile çok küçük girişimlerde bulunabileceği gibi, bazı kremlerle, sıcak duşla yani mümkün olduğunca az girişimde bulunarak dinlenme ile çözmeyi denemek gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>