Hemeroid belirtileri nelerdir?

360146-unhappy-businessman

Doğru terminoloji ve konuya “Hemoroidal hastalıkların belirtileri nelerdir?” sorusuyla giriş yapılabiliyor. İç ve dış hemoroid olarak adlandırılan hemoroid çeşitleri ile konuya girilebilir. Diğer bir tür olarak birlikte anlamına gelen mix hemoroidler de bulunuyor. Hem iç hem de dış hemoroidin aynı kadranda olduğu durumlar mix hemoroid olarak adlandırılıyor.

İç hemoroid belirtileri nelerdir çerçevesinden bakacak olursak, dışkılama sırasındaki kanama iç hemoroidin ilk belirtisidir. Sarkmanın çok ilerlediği hemoroidlerde ıkınmayla dışarı kitleler çıkarak da belirti gösterebilir( prolaps adı verilir). Kitle hissi, ıslaklık hissi, sulanma ve anal kaşıntı gibi belirtiler sunan bu sarkmalara rağmen iç hemoroidin temel (kardinal) belirtisi dışkı sırasındaki kanamadır.

Eksternal ya da dış hemoroidlerde ise dışkılanmayla bir ilgisi olmayan ve dışarıdan görülebilen bir durum ortaya çıkar. Kanama gibi bir problem bu sebeple dış hemoroidlerde yok. Kendilerini kitleler halinde belli eden hemoroid dış hemoroidlerdir. Dış hemoroid atakları adı verilen pıhtı birikmeleri ya da trombus biriktiğinde tromboze dış hemoroid olarak adlandırılıyor. Giderek şiddetli ağrıların olması ve kitlelerin büyümesi bu durumda karşımıza çıkabilir. İç hemoroidlerin belirtisi olarak kanamanın, dış hemoroidlerin belirtisi olarak da şiddetli ağrıların olduğu özetlenebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>