Hemoroid kansere dönüşür mü?

Woman-Chronic-Constipation

Tümüyle bir yanlış anlaşılma olan inançlardan biri hemoroid hastalığının kansere dönüşebileceğidir. Basur/hemoroid hastalığının kansere (barsak kanserine) dönüşmesi veya sebep olması ilmi zeminde mümkün değildir. Çünkü hemodorial hastalığın geliştiği doku ve gelişme mekanizmaları yani patogenezi ve barsak kanserinin gelişme mekanizmaları tamamen farklıdır, bunlar birbirini önlemez ya da birbirinin oluşumunu provoke etmez ve kolaylaştırmazlar.

Yanlış bir bağlantı kurulmasının ve bu tür bir ilişkiden şüphelenilmesinin aslında başka geçerli sebepleri bulunmaktadır. Barsak kanseri gelişen hastaların dışkılama alışkanlığında olan değişiklikler, çoğu kişide var olan hemoroid hastalığını provoke eder ve azdırır. Hemoroid gelişimini önceden fark edemeyen hastada, dikkatli irdelenmemesi durumunda barsak kanseri sinsi olarak uzun süre boyunca devam eder. Hemoroitin sebep olduğu tarzında yanlış bir nedensellik kurulmasında hemoroitin ileri aşamasında barsak kanserinin fark edilmesi bağlantılı değildir. Kanser ve hemoroid arasında hiçbir nedensel bağlantı bulunmamaktadır.

Bazı vakalarda hemoroitin aysbergin suyun üstündeki kısmı olabileceği, hatırlanması gereken en önemli husustur. Yani barsak fıtığının altta yatmasını ve barsak kanseri gibi daha önemli hastalıkların atlanmamamsı ve kesinlikle hemoroid teşhisi konularak geçiştirilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>