Hemoroid şikayeti çekenler dikkat!

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (2)

Hemoroid şikayeti ile bize veya hastaneye başvuran kişilerde öncelikle bu tanının, doğruluğunun teyidi gerekir. Çünkü, hemoroid, basur, mayasıl çok sık rastlandığı için herkes tarafından bilinen bir ifade (hemoroidin Türkçe olmamasına rağmen).

Hastalar, anal her türlü sıkıntıyı hemoroid olarak algılama, tanımlama eğilimindeler, bu bir handikap ve ne yazık ki bazı hekimlerde de bu tür yanlış algı, ön yargı olabiliyor. Dolayısı ile doğru ve ayrıntılı bir proktolojik bir muayene ile hastada gerçekten hemoroid olup olmadığı ya da sıkıntı gerçekten hemoroide mi ait, yoksa başka bir anal hastalığa aittir veya hem hemoroid, hem de başka bir anal hastalık var mıdırın çok iyi saptanması lazımdır. Sürecin ilk aşaması, bir proktoloji uzmanı tarafından, doğru bir proktolojik muayene sonrası, doğru tanının konulmasıdır.

Hemoroid tam olarak saptandığında, eğer hastanın ek bir risk faktörü yoksa, tanı aşaması süreci biter. Ancak, hemoroidal hastalık bazen Iceberg’in suyun üzerinde görünen kısmı gibi olabilir. Özellikle yaşlı hastalarda, bazı başka barsak semptomları gözlemlenen hastalarda, altta yatan başka daha ciddi bir hastalık olup olmadığı yönünde tetkik gerekecektir (kolonoskopi vs.). Tanı aşamasının sonrasında hemoroidin evrelemesi ( 1 – 2 – 3 – 4) yapılmaktadır.

Evrelemeden sonra, evrelemelere uygun tedavi planı yapılması gerekir. Bu yüzden evrelemenin de doğru yapılması oldukça önemlidir. Örneğin, çok erken evre hemoroidlerde, diyet ve bazı ilaçlarla bu süreç biter. Daha ileri vakalarda hemoroidal bant ligasyonu, enjeksiyon tedavisi, infrared koagülasyon, ameliyat tedavisi uygulanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>