Hemoroid tedavisi nasıl olur?

irritablebowelg

Tedavi yöntemi, hemoroitini evresine ve tipine göre kararlaştırılmaktadır. Dış hemoroitlerden ziyade, iç hemoroitlerin tanınma ve tedavileri daha sıkıntılı olabilmektedir. Dış hemoroitler basitçe çıkarılabildikleri gibi, pıhtı birikmesi, şişme, ağrı gibi şikayetlere sebep olmadıkları sürece müdahale edilmemektedir.

İç hemoroitlerin oluşumu, anal kanal içindeki damardan zengin yastıkçıkların sarkmaları, dejenere olup şişmeleri ve kanamaları ile daha yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Hemoroid tedavisinin temelini oluşturmak, bu sarkma ve sıkışmayı engellemek ya da ortadan kaldırarak gerçekleşmektedir.

Fazla sarkmanın olmadığı evre 1 iç hemoroitlerinde, posalı diyet ile rahat dışkılamanın sağlanması, sıcak su banyoları ve bazı dönemlerde birtakım ağızdan alınan ilaçlar kullanılabilmektedir. Genellikle evre 2 ve evre 3 hemoroitlerinde bant ligasyonu (köklerin bantlanması), hemoroit köklerinin lazer benzeri bir teknoloji ile kurutulması ( infrared koagulasyon) ve kurutucu madde injiksiyonu gibi yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yöntemler, sarkan hemoroid köklerinin tekrar yerine oturmasını hedeflemektedir ve profesyonel bir şekilde uygulandığında ağrısız ve yatış gerektirmeyen çok kısa işlemlerdir.

Evre 4 hemoroitleri yani en ileri evre hemoroitle, cerrahi olarak çıkartılması gereken hemeroid türleridir. Hemeroid ameliyatları da her operasyon gibi, çözümleyici, etkili ve güvenilir olmalıdır. Hasta ile doğru iletişimi sağlamak, uygun dışkılama, ameliyat öncesi ve sonrası uygun diyet gibi unsurların cerrahın vizyonu ve portföyü ile birleşerek iyileşme lehine önemsenmesi, mevcut olan tüm teknolojinin cerrah tarafından kullanılması, gerekli unsurlar arasındadır. Diğer pek çok ameliyattan farklı olarak, hemoroid ameliyatı daha fazla sorun çıkarabilmektedir.

HEMEROİD TEDAVİSİNDE BAŞARISIZ OLMA NEDENLERİ

Maalesef hemeroid tedavisi birçok neden sonucunda başarısız olabilmektedir. İlk neden, tanının yanlış konmasıdır. Aslında biranal fistül (çatlak) olmasına rağmen, hekimin hemoroid olarak tanımlaması ve tedavi edilmeye çalışılması, en sonunda başarısızlığı getirecektir. Ayrıca, tanıda yanlışlık yerine eksiklik de olabilir. Örneğin, hastada hem hemeroid hem de çatlak bulunması ikisinin de tedavi edilmesi anlamında gelmektedir.

Altta yatan barak fıtığı ve barsak kanseri, yine sık rastlanılan hatalardan olarak, bazı hastalar için hemoroitin aysberge görünen kısmı olmasına rağmen bunun atlanmasıdır. Doğru bir hemoroid tedavisi uygulansa bile, bu sorunun yinelenmesini sağlayan esas nedenler devam ettiği sürece sorun çözülemeyecektir.

Her hastayı bildiği kadar ya da elinde hangi teknoloji varsa onu zorlayarak tedavi etmeye çalışılması ve bu alanda uzmanlaşmamış bazı hekimlerin bazı vakalarda hemoroitin aysbergin suyun üstündeki kısmı olabileceği göz ardı edilmektedir. Yani daha önemli hastalıklar olarak altta yatan barsak fıtığı, barsak kanseri gibi hastalıkların atlanması mümkün olabilmektedir. Bu şekilde bir müdahale, doğru tekniğin uygulanmasına rağmen provoke edenlerin giderilmemesinden ötürü sorunu çözmeyecektir.

Proktoloji Merkezleri ve ekipleri ile, gerektiğinde hemeroid damarlarının bağlanması (Transanal Hemoroid Dezarterilizasyon), doku seçici stapler teknikleri gibi bu alanda uzmanlaşarak kullanılan tüm gelişmiş tekniklerin elde olması ve en uygun haliyle uygulanabilmesi çok önemlidir.

Son olarak, tedavi başarısızlığı ve nüks etmesine davet çıkarmak, hastaların iyi bilgilendirilmemeleri ya da önemsenmemeleri nedeni ile diyet önerilerine, doğru dışkılama alışkanlıklarına uymamayla ve sıcak banyolar yapmamalarında kolayca gerçekleşebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>