Hemoroid tedavisinde yaşanan sorunlar

irritablebowelg

Tüm ülke ve toplumlarda sıklıkla hemoroid hastalığıyla karşılaşılıyor. Askerlik, evlilik, gebelik, yurt hayatı gibi yaşamsal dönemlerin birinde ya da birkaçında hastalık kişileri yakalayabiliyor. Bu nedenle de hemoroid( bağsur, mayasıl) terimleri çok sayıda kişi tarafından biliniyor. Ancak sorunların büyük bir kısmı da bu yaygınlık sebebiyle oluşuyor.

Anal hastalıkların tanımlama aşamasındaki genel eğilim çoğu hastalığın hemoroid olarak adlandırılmasıdır. Bu karşın hemoroidin yanı sıra çok sayıda anal hastalık bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, anal siğilleri (kondilom) ya da anal çatlağı (fissür) olan kişilşer de hastalıkalrının hemoroid olduğunu zannederler. Birok durumda hekimlerin de bilinçsiz olmasından dolayı hastalara hemoroid ilaçları yazılarak hasta gönderilir. Halbuki hemoroid asıl sorun olmayabilir. Ya da hem çatlak hem de hemoroid olabilir. Daha kötü bir ihtimal olarak daha derinlerde gerçekleşen bir sorun hemoroidi tetikliyor olabilir.

Hastaların iyileşmemesinin sebebi olarak doğru tanı ve yaklaşımın yapılamaması gösterilebilir. Çoğu hastanın hastalığın düzeltilemez bir hastalık olduğunu, klasik yaklaşımların yetersiz olması ve hastalığın gerileme dönemine girebilmesi sebebiyle düşündüğü gözlemleniyor. Hiçbir vakada krem, merhem ve fitillerle tedavi yöntemi kalıcı bir çözüm sunmamaktadır.

Hemoroid tedavisinde yaşanan sorunlardan birisi de bu alanda (anorektal hastalıklar-proktoloji) uzman hekim sayısının az olmasıdır. Tıp fakültelerinde proktoloji eğitimine yeteri kadar önem verilmemektedir. Hastalar doğal olarak hiçbir anal muayene ve girişimler sırasında etrafta kendi doktoru haricinde bir kişi olmasını istemez ve etik açıdan da limitler bulunmaktadır. Aynı handikaplar cerrahi ve gastroenteroloji uzmanlık eğitimi sırasında da geçerlidir.

Uzman merkez (proktoloji) ve hekimlere ulaşılması, bu sorunun tam tanımlanması ve uzamadan en kolay tarzda çözülmesi için tek yoldur. Bu zor hastalık gurubunda ortaya çıkan handikaplardan bir tanesi de hekimlerin hastaları kendi bildikleri ölçüde tedavi etmeye çalışmalarıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>