Hemoroidden kaçınmak için neler yapılmalı?

restlesswoman

Mide-barsak sisteminin sonlandığı son segmentte yer alan anal kanalda mevcut damardan zengin yastıkçıkların çıkması, dejenere olarak şişmesi ve kanaması daha çok bilinen iç hemoroitleri ortaya çıkarır. Hemoroidal hastalık aslında bir bağ doku hastalığı olarak nitelendirilir.

Uzun süreli ıkınma, tuvalette geçirilen uzun zaman ve kabızlık bu sarkma ve yeniden oynamaya sebep olan sebeplerin başında yer almaktadır. Gebelik ve doğum ürecinde pelvik bağ dokuların gevşemesi ve başkaca hastalıklar olarak kabızlık, bağırsak kanseri, rektosel, bağırsak fıtığı ve yaşın ilerlemesine de bağlı olarak basur oluşumu gözlenmektedir.

Hemoroitten korunmak için sayılabilecek temel olan üç şey, posalı diyet kullanılması, düzenli bağırsak alışkanlığının sağlanması ve sıcak suyla temizlemek unsurlarını kapsamaktadır. Aslında yemek ve dışkılama, gelişigüzel ve ne zaman ihtiyaç duyulursa yapılan şeyler değil, bazı kronobiolojik ilkelerin bilinmesi ve uygulanması ile gerçekleşmelidir. Tuvalete gitme ihtiyacının her sabah karın sıkışıklığı ile başlaması gerekmektedir. Bunun için gece küçük bir kase dolusu kabak çekirdeği yenmesi ve bol su içilmesi, akşam yemeğinde büyük bir tabak zeytinyağlı marul salatası tüketilmesi, öğlen sebze ve yoğurt, sabah da meyve salatası, zeytinyağı ve kepek ekmeği tüketilmesi gerekmektedir. Sabah dışkılamadan sonra hemen duşa girip, bol sıcak suyla sabunlanmadan temizlenmek de gerekmektedir. Oturma banyosu şeklinde yapılan sıcak su uygulaması daha çok önerilmektedir ve duşla yapılmasının daha doğru olduğu vurgulanmaktadır.

Özellikle başka nedenlerle kabızlığı olan hastaların ve hamile hanımların, diyet ve dışkılama alışkanlığı ile ilgili bu koruyucu önlemlere dikkat etmelerini önermekteyiz.

Yorgunluk, ayakta kalma, aşırı fiziksel aktivite gibi sebepleri dış hemoroitlerin oluşurken, bağırsak fizyolojisi ile direkt ilgili olmadan ortaya çıkabilmektedir. Tromboze hemoroid yani basur pıhtılaşmasının dinlenme, sıcak banyolar ve bazı venotropik ilaçlar sayesinde, yarattığı sıkıntılı klinik tablo da zamanla gerilemektedir. Özellikle sıcak su banyoları olarak iç hemoroitten korunmak için önerilen uygulamalar genel olarak dış hemoroitler için de geçerlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>