Hemoroidden korunmak için neler yapılmalı?

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (9)

Anal kanalda (yani mide-barsak sisteminin sonlandığı son segmentte) mevcut damardan zengin yastıkçıkların sarkması, dejener olup şişmesi ve kanaması daha yaygın olan iç hemoroidleri ortaya çıkarır.

Yani aslında bir bağ doku hastalığı olan hemoroidal hastalık. Kabızlık, uzun süreli ıkınma ve tuvalette uzun zaman geçirilmesi, bu sarkma/yerinden oynamaya sebep olan nedenlerin başında gelmektedir. Basur oluşumu, yine yaşın ilerlemesi, gebelik ve doğum sürecinde pelvik bağ dokuların gevşemesi ve başkaca hastalıkların nedeniyle kabızlık (barsak kanseri, rektosel/barsak fıtığı gibi) oluşumuna da bağlıdır.

Posalı diyet kullanılması, düzenli barsak alışkanlığı sağlanması ve sıcak suyla temizlenmek unsurları hemoroidden korunmak için temel olan üç şey olarak önem kazanıyor. Bazı kronobiolojik ilkeleri bilmek ve uygulamak gerekir, aslında yemek ve dışkılama, gelişigüzel ve ne zaman ihtiyaç hissedilirse yapılan şeyler değillerdir. Hergün sabah karnınızın sıkışıp tuvalete gitme ihtiyacınızın oluşması lazım. Bunun için örneğin sabah meyve salatası, zeytinyağı ve kepek ekmeği, öğlen sebze yemeği ve yoğurt, akşam yemeğinde büyük bir tabak zeytinyağlı marul salatası ve gece de küçük bir kase dolusu kabak çekirdeği yenmesi ve bol su içilmesi gerekiyor. Sabah dışkılama sonrası duşa girin ve duşla ve bol sıcak suyla (sabunlamadan) temizlenin. Sıcak su uygulamasının oturma banyosu tarzında yapılmasını önermiyoruz, duşla yapılması daha doğru olduğunu vurguluyoruz.

Diyet ve dışkılama alışkanlığıyla ilgili bu koruyucu önlemlere, özellikle başka nedenlerle kabızlığı olan hastaların ve hamile hanımların daha dikkat etmelerini öneriyoruz.

Dış hemoroidler ise barsak fizyolojisiyle direkt ilgili değillerdir ve aşırı fizik aktivite, ayakta kalma, yorgunluk gibi olayları izlerler. Basur pıhtılaşmasının (tromboze hemoroid) yarattığı sıkıntılı klinik tablo (yani ağrı ve şişlik); dinlenme, sıcak banyolar ve bazı venotropik ilaçlar da zamanla geriler. İç hemoroidlerden korunmak için önerdiğimiz uygulamalar (özellikle sıcak su banyoları) genel olarak dış hemoroidler için de geçerlidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>