Tromboze hemoroid (basur pıhtılaşması) nedir?

360146-unhappy-businessman

Dış hemoroid/basur anal kanalı, barsak sisteminin dışında yer alan, gözle görülebilen ve anüs çıkışında oluşan lezyonlardır. Tanınmaları ve tedavileri dış iç hemoroitlere göre daha kolay ve basittir.

Pıhtının şişerek ödem yapması ya da anüs kenarındaki bir damar ağında birikmesi (trombüs) sonucunda ortaya çıkar. Dış hemoroitlerin çıkarttıkları en büyük sıkıntı tromboze olmalıdır. Genellikle izlenen olayları, yorgunluk, aşırı fiziksel aktivite ve ayakta kalma gibi olaylardır. Şişlik ve ağrı, kanamadan ziyade bir belirti olarak ortaya çıkar. Hastalar çok ağrılı ve ani gelişen bir kitleden yakınır. Bu hastalığın akut alevlenme dönemleri dışında, zararsız deri kıvrımları şeklinde seyrederken başka bir sıkıntısı bulunmamaktadır.

Aniden ağrılı şişmelere neden olan ve rahatsızlık veren boyutlara ulaşan büyümeler, tromboze durumlardır ve ameliyatla çıkarılmaları gerekebilir. İleri evre (evre 4) hemoroitlerinde çok ekstrem durumlarda görülmesine rağmen, tromboze olabilmeleri, çok nadir bir durumdur ve anlatılan klinik tabloyu basur pıhtılaşması/tromboze hemoroid tanımını çağrıştırır.

Tromboze hemoroid (basur pıhtılaşması) tedavi nasıl yapılmalıdır?

Tromboze hemoroid yani basur pıhtılaşmasının klinik tabloda sıkıntılı olması (ağrı ve şişlik şeklinde) dinlenme, sıcak banyo ve bazı ağızdan alınan ilaçlar sayesinde geriler. Bu gerilemenin haftalar yada günler sürebilmesinden dolayı, daha hızlı bir tedavi yaklaşımında bulunmak daha mantıklı olacaktır.

,trombektomi denilen işlem sayesinde, uzmanın olmaması durumunda ve bu tromboze hemoroitin balon gibi gerginliği proktolojik koşulların olmaması halinde insülin iğnesiyle delinmesi, pıhtının boşaltılarak hastanın rahatlamasını sağlamaktadır.

Tedavinin radikal olarak sağlanarak bu geçici önlem yerine lokal anestezi ve tromboze kitlenin tümünün çıkarılması (yani dış hemoroidektomi) nükslerin önüne geçilmesini sağlayan çağdaş bir proktolojik bir yaklaşımdır. Lokal anestezi ile hastaneye yatmadan ayakta yapılan dış hemeroidektomi, iç hemoroid ameliyatlarından daha kolaydır.

Hastalık aktif döneminde değilse küçük deri lezyonlarının çıkartılması (indikasyonu) gerekmektedir. Ancak hasta isterse ve temizlik noktasında kaşıntı ve sorun yaratıyorsa, aktif olmayan ve tromboze olmayan dış hemoroitler de basitçe çıkarılabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>