Hamilelikte hemoroid(basur) problemi

constipation-jet-lag-remedies-diet-through-34487

Çok sık rastladığımız hemoroid/basur oluşumu, gebelik ve doğum sürecinde oldukça ciddi bir sorundur. Gebeliklerin yaklaşık her beşinden birinde ortaya çıktığı öne sürülmüştür. Hemoroidle ilk tanışması gebeliği sırasında olan pek çok hanım, doğum sonrasında da karşılaşabilir.

Bağ dokularının doğuma hazırlık için gevşemesi, kilonun/ağırlığın artması, hemoroid damarlarında pelvisin dolmasıyla (baskılanmasıyla) şişme gelişmesi (konjesyon) gibi olumsuz etkiler nedeni ile ortaya bu sıkıntılar çıkabilmektedir.

Özellikle kadın-doğum uzmanlarının gebelik döneminde bebeğin gelişimini izlemesi hep önerdiğimiz bir durumdur ki vitamin takviyelerini anneye yapmak gibi yaklaşımlara ek olarak, barsak fonksiyonları açısından da (düzenli barsak alışkanlığının posalı diyet kullanımı ile sağlanması ve temizlenmeyi sıcak suyla gerçekleştirmek gibi açılardan) gebe hanımları uyarmaları gerekir. Çok keyifli geçecek bir gebelik ve doğum sonrası dönemi aksi takdirde kabusa dönüşebilmekte, bebek ile ilgilenenin anne olması dahi riske girebilmektedir.

Sinyalleri verilen bir sorunda hemen bu tedbirlere başvurmak gerekmektedir.

Hemorid ataklarına karşı etkili, ağızdan alınan bazı venotropik ilaçların plasentaya/bebeğe geçmediği, süte de az geçtiği yahut hiç geçmediği, yurt dışında insan üzerindeki çalışmalarda ve bazı hayvan çalışmalarında gösterilmişte olsa, faydayı temkinli olmakta görüyorum. Sorun gelişirse; bazı kremlerle,sıcak duşlarla, mümkün olduğunca az girişimde bulunarak dinlenmekle eğer gerçekten gerekiyorsa lokal anesteziyle çok küçük girişimlerde bulunarak çözmek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>