Tromboze hemoroid (basur pıhtılaşması) nedir?

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (11)

Barsak sisteminin dışında yer alan dış (eksternal) basur/hemoroid anal kanalı, gözle görülebilen ve anüs çıkışında gelişen lezyonlardır. İç hemoroidlere göre tanınmaları ve tedavileri daha kolay ve basittir.

Pıhtının anüs kenarındaki bir damar ağında birikmesi (trombüs) ya da şişerek ödem yapması sonucu ortaya çıkar. Tromboze olmaları da dış hemoroidlerin çıkarttıkları en büyük sıkıntıdır. Aşırı fiziksel aktivite, ayakta kalma, yorgunluk gibi olayları izlerler genellikle. Belirti bu defa kanamadan ziyade şişlik ve ağrıdır. Ani gelişen, çok ağrılı bir kitleden yakınır hastalar. Zararsız deri kıvrımları şeklinde silik seyreden hastalığın, bu akut alevlenme dönemleri dışında bir sıkıntısı yoktur.

Rahatsızlık veren boyutlara ulaşan büyümeler ve aniden ağrılı şişmelere neden olan tromboze durumlarında ameliyatla çıkartılmaları gerekebilir. Tromboze olabilmeleri, ileri evre (evre 4) hemoroidlerinde çok esktrem durumlarda görülmekle birlikte, çok nadir bir durumdur ve anlattığımız klinik tabloyu basur pıhtılaşması/tromboze hemorid tanımı çağrıştırır.

Basur pıhtılaşması (tromboze hemoroid) tedavisi nasıl olmalıdır?

Klinik tablonun basur pıhtılaşmasında (tromboze hemoroid) sıkıntılı olması ( yani ağrı ve şişlik), bazı venotropik iaçlar, sıcak banyolar ve dinlenme ile zamanla geriler. Ancak daha hızlı bir tedavi yaklaşımı, bu gerilemenin haftalar/günler sürebilmesinden dolayı mantıklı olacaktır.

Bu tromboze hemoroidin balon gibi gerginliği proktolojik koşulların ve uzmanın olmaması durumunda, insülin iğnesiyle delinmesi, hastaları rahatlatarak pıhtının boşalmasını ( tam tabiriyle pırtlamasını) sağlar (ki bu işleme trombektomi denir).

Bu geçici önlem yerine lokal anestezi ile tromboze kitlenin tümünün çıkarılması (yani dış hemoroidektomi) ve tedavinin radikal olarak sağlanmasıyla nükslerin önüne geçilmesi, çağdaş proktolojik bir yaklaşımdır. Dış hemoroidektomi iç hemoroid ameliyatlarından daha kolaydır ve lokal anestezi ile hastaneye yatmaksızın ayakta yapılabilir.

Küçük deri lezyonlarının çıkartılması (indikasyonu), hastalık aktif döneminde değilse gereklidir. Ancak aktif olmayan ve tromboze olmayan dış hemoroidler de, hasta isterse ve temizlik noktasında kaşıntı ve sorun yaratıyorsa basitçe çıkartılabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>